Zapłata przelewem bez kasy fiskalnej
OBOWIąZKI | Przedsiębiorca nie ewidencjonuje na kasie sprzedaży wysyłkowej, jeżeli nabywca uiści należność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK. Organy podatkowe twierdzą, że zwolnienie to nie dotyczy jednak płatności kartą. Tomasz Krywan
- Przedsiębiorca prowadzi sklep internetowy, w związku z czym posiada kasę rejestrującą. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych, za którą zapłata jest dokonywana kartą płatniczą, sprzedawca może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie obejmującego sprzedaż wysyłkową towarów? – pyta czytelnik.
Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej nazywanych osobami prywatnymi) podlega, co do zasady, ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieje jednak wiele zwolnień z tego obowiązku, które określa rozporządzenie ministra finansów z 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania.
Rozporządzenie to zwalnia z obowiązku ewidencjonowania m.in. dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem). Warunkiem jest, aby z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta